Prečo je dôležité mať v záhrade skleník?

Pokiaľ chcete pestovať rastlinky či bylinky celoročne, skleník vo vašej záhrade nesmie chýbať. Vďaka nemu môžete mať vždy krásne zelené rastliny či čerstvé bylinky a nemusíte sa obávať vonkajších vplyvov počasia. Dôležité však je, aby ste skleník v záhrade umiestnili na správne miesto. Aj od toho totiž závisí, ako sa rastlinám zasadeným vnútri bude dariť.

Zeleň po celý rok

Pokiaľ sa chystáte vo vašej záhradke postaviť skleník, myslite na to, že najvhodnejšie je umiestniť ho na miesto, kde je dostatok svetla. Najlepšie je postaviť ho otočený na východ alebo západ, keďže počas týchto častí dňa sa dokáže slnkom najviac vyhriať. Určite by ho nemali zatieňovať vysoké stromy a pokiaľ nebude na príliš otvorenom priestranstve, dokážete ušetriť aj na jeho prevádzke.

Vlastná príroda v malom vydaní

Skleník ako taký potrebuje výdatnú starostlivosť a vhodné podmienky v interiéri, aby sa rastlinám darilo. V podstate je to umelo vytvorený organizmus, ktorý potrebuje dostatok vlahy a tepla, aby rastliny mali pre svoj rast ideálne podmienky. Preto je dobré zaobstarať si teplomer, vlhkomer, ventilátor pre ochladenie počas extrémnych horúčav a na škodu nie je ani umelé osvetlenie, ktoré je dobrou náhradou v prípade nedostatku prirodzeného slnečného svetla. Veľmi dobrým pomocníkom je aj nainštalovaný zavlažovací systém, vďaka ktorému nebudete mať so zavlažovaním veľa práce. Nezabúdajte na to, že dôležitou súčasťou skleníka je aj dobré vetranie a prísun čerstvého vzduchu.

Pokiaľ chcete rastlinám predĺžiť obdobie vegetácie alebo si dopriať celoročne úrodu, kvetiny či čerstvé bylinky, skleník na záhrade určite oceníte. Je dobrým pomocníkom aj na pestovanie priesad, ktoré môžete po dorastení do správnej veľkosti presadiť na iné miesto. Všestranné využitie tohto tichého spoločníka ocení každý správny záhradkár.