Chystáte svoju záhradu na jar? Na tieto veci by ste nemali zabudnúť!

S príchodom jari sa opäť mnohí tešia na jarné práce v záhrade. Vytúžený relax pri starostlivosti o stromy, živý plot či kvetiny a pôdu si môžete dopriať spolu s prvými teplými lúčmi slnka.

Postarajte sa o ovocné stromy

Pokiaľ máte vo vašej záhrade alebo sade nasadené ovocné stromy, je potrebné ich po zime skontrolovať. Dlhá a najmä tuhá zima môže ovocným stromom spôsobiť rany, ktoré vytvoril mráz. Tie je potrebné ošetriť latexom alebo štepárskym voskom. Aby vám ovocné stromy “košateli” a dobre rodili, prerežte korunu a zbavte sa všetkých poškodených konárov. Jar je taktiež najlepším časom na výsadbu nových ovocných drevín, ktoré sa vám počas tohto obdobia pekne ujmú.

Nezanedbajte živý plot

Pýšite sa živým plotom? V tom prípade je čas na jeho úpravu alebo výsadbu. Po zime je dobré skontrolovať stromčeky a kríky, následne môžete prejsť k úprave a skracovaniu živého plotu do vami požadovaných tvarov či veľkostí.

Prekyprite pôdu

Domáca zelenina chutí najlepšie! Preto je potrebné pripraviť na jar aj záhony. Pôdu treba v prvom rade prekypriť, ak je potrebné aj pohnojiť a následne hnojivo zapracovať do zeminy. Pôdu tiež môžete zbaviť aj nechcenej buriny a následne nechať odpočinúť pred prvým siatím či výsadbou.

Začnite s novou výsadbou

Chcete si záhradku opäť o čosi obohatiť? Jar je na to ako stvorená! V tomto období je najlepšie sadiť, ako sme už spomínali, ovocné stromy. Počas prvých teplejších mesiacov môžete vysádzať aj maliny, živý plot a pripraviť si môžete aj rôzne priesady. Takisto je vhodné obdobie na výsadbu rôznych jarných cibuľovín a trvaliek.

Zoznámte váš trávnik s vertikulátorom

Ak si zakladáte na peknom trávniku, tento stroj vám určite nie je neznámy. Práve na jar, keď trávnik preschne, je dobré naň použiť vertikulátor. Špeciálny prístroj odstráni mach a “škaredé” trsy trávy. Takto pretrhaný trávnik môžete pohnojiť a na prázdne miesta zasiať novú trávu.