Chystáte svoju záhradu na jar? Na tieto veci by ste nemali zabudnúť!

Chystáte svoju záhradu na jar? Na tieto veci by ste nemali zabudnúť!

Chystáte svoju záhradu na jar? Na tieto veci by ste nemali zabudnúť!

S príchodom jari sa opäť mnohí tešia na jarné práce v záhrade. Vytúžený relax pri starostlivosti o stromy, živý plot či kvetiny a pôdu si môžete dopriať spolu s prvými teplými lúčmi slnka.

Postarajte sa o ovocné stromy

Pokiaľ máte vo vašej záhrade alebo sade nasadené ovocné stromy, je potrebné ich po zime skontrolovať. Dlhá a najmä tuhá zima môže ovocným stromom spôsobiť rany, ktoré vytvoril mráz. Tie je potrebné ošetriť latexom alebo štepárskym voskom. Aby vám ovocné stromy “košateli” a dobre rodili, prerežte korunu a zbavte sa všetkých poškodených konárov. Jar je taktiež najlepším časom na výsadbu nových ovocných drevín, ktoré sa vám počas tohto obdobia pekne ujmú.

Nezanedbajte živý plot

Pýšite sa živým plotom? V tom prípade je čas na jeho úpravu alebo výsadbu. Po zime je dobré skontrolovať stromčeky a kríky, následne môžete prejsť k úprave a skracovaniu živého plotu do vami požadovaných tvarov či veľkostí.

Prekyprite pôdu

Domáca zelenina chutí najlepšie! Preto je potrebné pripraviť na jar aj záhony. Pôdu treba v prvom rade prekypriť, ak je potrebné aj pohnojiť a následne hnojivo zapracovať do zeminy. Pôdu tiež môžete zbaviť aj nechcenej buriny a následne nechať odpočinúť pred prvým siatím či výsadbou.

Začnite s novou výsadbou

Chcete si záhradku opäť o čosi obohatiť? Jar je na to ako stvorená! V tomto období je najlepšie sadiť, ako sme už spomínali, ovocné stromy. Počas prvých teplejších mesiacov môžete vysádzať aj maliny, živý plot a pripraviť si môžete aj rôzne priesady. Takisto je vhodné obdobie na výsadbu rôznych jarných cibuľovín a trvaliek.

Zoznámte váš trávnik s vertikulátorom

Ak si zakladáte na peknom trávniku, tento stroj vám určite nie je neznámy. Práve na jar, keď trávnik preschne, je dobré naň použiť vertikulátor. Špeciálny prístroj odstráni mach a “škaredé” trsy trávy. Takto pretrhaný trávnik môžete pohnojiť a na prázdne miesta zasiať novú trávu.

No comments.